P.O. Hviezdoslav a Polhora – kúpele, Hájnikova žena, poštári Kleinovci
Začiatkom novembra tohto roku sme si pripomenuli sto rokov od úmrtia slovenského spisovateľa, básnika Pavla Országha Hviezdoslava (1849-1921). Dnes si bližšie priblížime Hviezdoslavovu dobu a nazrieme do jeho súkromných i pracovných vzťahov k ľuďom žijúcim v našej obci.
Pavol Országh pochádzal z evanjelickej zemianskej rodiny Országhovcov (Vyšňanovie) z Vyšného Kubína. Jeho rodičmi boli Mikuláš Országh (Vyšňanovie) a Terézia Medzihradská.
Po ukončení právnických štúdií pracoval Pavol Országh, v rozmedzí rokov 1872 až 1874 (s prestávkami). ako advokátsky osnovník u advokáta dr. Antona Nádašiho-Odrobiňaka v Dolnom Kubíne.
Hviezdoslav vystúpil 12.augusta 1874 na verejnom zhromaždení v Dolnom Kubíne na obranu slovenských gymnázií, za čo bolo proti nemu začaté vyšetrovanie pre poburovanie. Hoc bolo po čase zastavené, Hviezdoslav sa radšej rozhodol opustiť Dolný Kubín. Odchádza do Senice, kde pokračuje v práci koncipienta u dr. Štefana Fajnora. Po absolvovaní advokátskej skúšky (1875, Pešť), už mieri na krátko do Námestova. [1] Pavol Országh bol teda vzniknutými okolnosťami odídený na hornú Oravu. Na tomto mieste pripomenieme, že v rovnakom období prichádzajú do Polhory aj poštári Kleinovci, v tom čase žijúci v liptovskom mestečku Hybe. Tak Hviezdoslav, ako aj Kleinovci, patrili k skupine slovenských národovcov.
Hviezdoslav bol častým hosťom v polhorských kúpeľoch, čo je o ňom všeobecne známe. Už menej známy je vzťah Hviezdoslava-advokáta k týmto jódo-brómovým kúpeľom.
Kúpele boli formálno-právne založené v rozmedzí rokov 1863-1864, kedy dochádza k uzatvoreniu zmlúv k kúpeľnému gruntu medzi jeho vlastníkom, polhorským richtárom Jánom Pienčakom, a pláteníkom z Klina, Františkom Skyčákom. Keďže richtár Pienčak nevedel písať, tak ho na predmetnej úmluve z roku 1864, pre Pienčaka nevýhodnej, podpísal advokát Anton Nádaši-Odrobiňak. Nebolo by prekvapením, ak by Anton Nádaši aj vypracoval znenie predmetnej zmluvy.
Manželkou Františka Skyčáka bola Mária Odrobiňaková z Bobrova. Z tejto pláteníckej obce pochádzal aj Anton Nádaši-Odrobiňak, ktorý bol v roku 1879 prítomný ako svedok sobáša medzi Žofiou Skyčákovou, dcérou spoluzakladateľa našich kúpeľov, a Jozefom Niklom, advokátom v Ružomberku.
Dňa 15.decembra 1881 umiera v Kline František Skyčák a jeho pozostalosť vybavuje advokát Pavol Országh, ktorý zastupoval Františkove deti a vdovu pri schvaľovaní dedičskej zhody.[2] Do pozostalosti patrili okrem iných aj kúpele s príjazdovou cestou. Dodnes ju starší Polhorci nazývajú Gibasova dróga podľa prezývky pre rodovú vetvu Skyčák-Gibas. František Skyčák odkupuje v roku 1865 grunt (jehopravú polovicu) od Mateja Božeňaka (manželka Helena Gocoľaková), na ktorom vybuduje cestu. Tá sa následne napájala na verejnú komunikáciu tzv. Trchovnicu.
Dedičmi kúpeľov po Františkovi Skyčákovi boli jeho deti, Žofia Niklová a maloletí Mária, Anton, Jozef, Gizela a Milan Róbert Skyčákovci. Gizela Skyčáková sa vydala v roku 1892 za vzdialenejšieho príbuzného Františka Skyčáka (1870-1953), budúceho poslanca Uhorského snemu.
Prípady Leskoviča, Masničáka-Strýčeka a Hammermüllera
Advokát Pavol Országh riešil v Polhore aj nasledujúce právne prípady. Obchodník a krčmár v Polhore, Herman Leskovič, dňa 20.9.1880 poveril Pavla Országha, aby od pätnástich Polhorčanov vymáhal sumy 47 grajciarov, 68 grajciarov, dve po 50 grajciarov. Osem z nich bolo do jednej zlatky a sedem vyše jednej zlatky. Spolu zo všetkých 15 žalôb mal substrát 40 zlatých a 95 grajciarov. Všetky dlžoby ako to výslovne Pavol Országh uvádza boli „za živnostenské články i nápoje za viac rokov.“ Dvoch z nich žaloval u obecného richtára ako bagateľné veci, lebo tam boli menšie trovy.
V spore rodiny Masničákovcov-Strýčekovcov mal Pavol Országh na žiadosť Márie Luscoňovej, rodenej Masničákovej, zo dňa 12.5.1882 žalovať jej strýka Juraja Masničáka-Strýčeka o vlastníctvo 5 siah gruntu. Žalobníčka ešte udala, že strýko sa vyhovára. Účasť vraj kúpil od brata Jána, žalobníčkinho otca, po ktorom zostalo ešte dvoje detí Ján a Anna, súrodenci žalujúcej.
Krčmár Heinrich Meisel prevádzkoval krčmu na dolnom konci Polhory, neďaleko cesty ku kúpeľom. Viliam Hammermüller, 26-ročný krčmár z Rabče, bytom v Polhore dňa 12.1.1882 požiadal Pavla Országha o podanie žiadosti na Ministerstvo honvédov (domobrany) o oslobodenie z vojenskej aktívnej služby v Požúni (Bratislave), kam bol 29.11.1881 zavolaný ako už trojročný honvéd z neuvedených príčin. Teraz jeho manželka v polohu leží, nemá kto viesť gazdovstvo a gšeft (sic) krčmársky. Je jediným podporovateľom tesťa Meisela, ktorý dľa lekárskeho vysvedčenia je už starší a slabý. Aj na zaťa grunt previedol. [3]
Pôvodná hájovňa Roveň, kam chodieval Hviezdoslav za Lachovcami, ktorí v nej prebývali v rokoch 1885-1897. V dolnej časti vyobrazený lesný mlyn.
Hviezdoslav. Hájnikova žena.
Pavol Országh si po prvý raz otvára advokátsku prax v Námestove v roku 1875, no na hornej Orave pobudol len niekoľko mesiacov. Na odporúčanie nastávajúcich tesťovcov sa totiž vracia do Dolného Kubína, kde zastáva pozíciu podsudcu na Kráľovskom okresnom súde. A krátko nato, v máji 1876, sa žení s dcérou evanjelického farára, Elenou Novákovou. Do Námestova sa opätovne vracia v roku 1879, kedy si otvára v tomto okresnom meste advokátsku kanceláriu. Pobudol tu až do roku 1899. [4]
Počas svojho advokátskeho pôsobenia v Námestove navštevoval Hviezdoslav aj Oravskú Polhoru. Zo zdravotných dôvodov navštevoval kúpele na Slanej vode, zvykol v nich stráviť niekoľko dní až týždňov. A pochopiteľne podnikal rôzne výlety do lesov Babej hory, kde prichádzal do častého kontaktu s panskými hájnikmi a ich rodinami. Okrem dišpút o radostiach i strastiach ich každodenného života, sledujeme u Hviezdoslava zapojenie do riešenia ich právnych sporov. Práve tieto súkromné okolnosti boli jedným z dôvodov, prečo sa Hviezdoslav zblížil s Omasťak-Vedelovcami, poťažmo Lachovcami.
Hviezdoslav a dedičské konanie po Jánovi Vedelovi
V úvode júna 1881 umiera na panskej hájovni v Palkoči (popisné č.210) hájnik Oravského panstva, Ján Omasťak-Vedel. Osudnou sa mu stala tuberkulóza. Zanechal po sebe manželku, vdovu Máriu Omasťak-Vedelovú rodenú Hrubjakovú (1832-1909), dve vydaté dcéry – Annu Kubašakovú a Máriu Lachovú, i maloletého synaFerdinanda Omasťak-Vedela. Ten si v dospelosti zmenil priezvisko z Vedel (Vegyell) na pomaďarčené Vilagi (Vilgi).
Ján Omasťak-Vedel písomným testamentom poručil celé dedičstvo svojej manželke a Pavol Országh dňa 30.júla 1881 podáva na námestovský súd žiadosť o publikovanie testamentu. [5] Jednalo sa o pozemky v obci Rabčice na Hornej (Hornia) rali a dom s pozemkom v Slovikovej rali na začiatku obce. Napokon Hviezdoslav dosiahol zhodu medzi matkou Máriou Omasťak-Vedelovou r. Hrubjak, ktorá taktiež zastupovala svojho maloletého syna Ferdinanda, a vydatými dcérami Annou Kubašakovou a Máriou Lachovou.