Menu
Obec Oravská Polhora
Obec Oravská Polhora

Zavedenie uličného systému

zmena

Hoci tabule s názvami ulíc sú v našej obci umiestnené už pár rokov, až tesne pred koncom roka bol v našej obci oficiálne zavedený uličný systém.

Prečo uličný systém?

Naša obec sa na potešenie nás všetkých rozrastá. Rodičov istotne teší, že ich deti chcú zostať v rodnej dedine, postaviť si tu dom a udržiavať tak rodinu pokope. Domy pribúdajú v rôznych častiach obce a stavby so súpisným číslom 1000 a 1001 môžu stáť na opačných koncoch dediny. To vedie k veľkej neprehľadnosti pri hľadaní niektorých adries. Kvôli tomu bol v obci zavedený uličný systém. Hoci tabule označujúce ulice môžete v dedine vidieť už pár rokov, až prednedávnom bol tento systém nahraný do Centrálneho registra adries, čím oficiálne vstúpil do platnosti.

zmena

Vaša adresa sa teda trochu zmení. Napríklad adresa obecného úradu sa zmení z pôvodného:

Oravská Polhora 454

029 47 Oravská Polhora

na

Hlavná 454/400

029 47 Oravská Polhora

Hlavná popisuje ulicu, na ktorej sa stavba nachádza. 454 je súpisné číslo, bežne označované ako číslo domu a píše sa pred lomítkom. Súpisné číslo sa pri týchto zmenách meniť nebude, aby nedošlo k prípadným zmätkom, nakoľko predpokladáme, že pár rokov môže trvať, kým sa tieto zmeny úplne zaužívajú. 400 predstavuje orientačné číslo, ktoré upresňuje polohu stavby na danej ulici a píše sa za lomítkom. Orientačné čísla môžu obsahovať jedno písmeno. Napríklad všetky stavby na “Píle“ obsahujú orientačné číslo s písmenom „P“.

sc/oc

Zavedenie uličného systému prináša množstvo výhod.

  1. Zvýšenie efektívnosti a presnosti pri doručovaní pošty a rôznych zásielok. Nakupovanie cez internet je stále používanejšie, pričom uličné názvy a orientačné čísla umožňujú jednoduchú identifikáciu adries, čím sa eliminujú chyby a zároveň sa zrýchľuje a zefektívňuje doručovací proces.
  2. Zavedenie jasných orientačných bodov pomáha aj v rýchlejšej a presnejšej reakcii hasičov, polície a iných záchranných tímov v prípade nešťastia alebo núdzovej situácie. Ľahká lokalizácia problému môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou.
  3. Zvýšenie atraktívnosti obce pre návštevníkov a potenciálnych obyvateľov. Kvalitný uličný systém vytvára dojem poriadku a organizovanosti, čo môže pozitívne ovplyvniť vnímanie miesta a prispieť k jeho rozvoju.

Celkovo vzaté, zavedenie uličného systému a orientačných čísel nie je len praktickým riešením pre účely navigácie a doručovania, ale tiež posilňuje bezpečnosť, efektívnosť a atraktivitu obce. Je to investícia do budúcnosti, ktorá v konečnom dôsledku prispieva k celkovej prosperite a pohodliu obyvateľov.

Nevýhody - Zmena dokladov

Táto zmena však prináša aj jednu nepríjemnosť, a to potrebu zmeny údajov v dokladoch, katastri nehnuteľnosti (tlačivo na konci) a obchodnom a živnostenskom registri (návody na zmenu údajov v registroch sú na konci príspevku). Zdravotné poisťovne vykonávajú tieto zmeny automaticky vo svojich systémoch, čiže im túto zmenu netreba nahlasovať. Vodičské preukazy a pasy neobsahujú adresu, takže tie si meniť taktiež nemusíte. Ostáva však občiansky preukaz - najbližšie miesto, kde si môžete zmeniť občiansky preukaz, je na Mestskom úrade v Námestove na oddelení dokladov (Cyrila a Metoda 329/6, 029 01 Námestovo). Otváracie hodiny:

  • Pondelok        8:00 – 15:00
  • Utorok             8:00 – 15:00
  • Streda             8:00 – 17:00
  • Štvrtok            8:00 – 15:00
  • Piatok              8:00 – 14:00

Nakoľko sa jedná o zmenu z úradnej moci, táto zmena je pre Vás bezplatná, a teda si nemusíte pri vstupnom automate kupovať žiaden kolok. Zamestnanci oddelenia dokladov odporúčajú utorok a štvrtok ako dni, kedy býva na oddelení menej žiadateľov. Prísť však môžete kedykoľvek počas pracovnej doby. Zmena by mala byť vykonaná, čo najskôr (do 30 dní), ale dohodli sme sa na období pol roka, kedy zmena nebude postihovaná nijakou pokutou. Po uplynutí roka bude síce výmena občianskeho preukazu stále bezplatná, ale hrozí Vám pokuta za oneskorenie povinnosti zmeny údajov v občianskom preukaze. Vaše adresy sú už zmenené v Centrálnej ohlasovni, a teda ich od Vás pri zmene občianskeho preukazu nebudú vyžadovať.

V prípade zmeny adresy v obchodnom registri je nutné zaplatiť poplatok, ktorý Vám však bude po vyžiadaní vrátený späť – bližšie informácie sú uvedené na konci.

Prečo je to takto?

Kvôli prehľadnosti sme si pre Vás pripravili zhrnutie zmeny adries. Pri súpisnom čísle (čísle domu), ktoré ste doteraz používali nájdete aktuálne znenie Vašej adresy. Je zaužívané pravidlo, že na ľavej strane ulice sú nepárne čísla a na pravej sú párne. V niektorých prípadoch, kedy umiestnenie domov na oboch stranách nie je možné alebo značne limitované (napríklad Riečna ulica) boli orientačné čísla prideľované postupne. Orientačné čísla boli prideľované s ohľadom na možnosť využitia parciel medzi domami. Ak teda na ulici stoja zatiaľ len dva domy, ich orientačné čísla môžu byť napr. 16 a 34, pretože počítame s možnosťou ďalšej výstavby.

Orientačné čísla neboli prideľované garážam, ani hospodárskym budovám pri rodinných domoch. V ojedinelých prípadoch boli pridelené orientačné čísla aj garážam, či skladom, nakoľko niektoré môžu teraz alebo v budúcnosti slúžiť na podnikanie. Orientačné čísla neboli prideľované novostavbám pri bývalých kasárňach, nakoľko v tejto časti bude v budúcnosti zriaďovaná ulica, čo by viedlo k opakovanej potrebe zmeny adresy. Chatám v oblasti Slaná voda alebo v lesoch neboli prideľované orientačné čísla nakoľko neslúžia na stále bývanie. V prípade nejasnosti alebo vynechania nejakého súpisného čísla nás neváhajte kontaktovať telefonicky alebo emailom.

Adresy.pdf Typ: PDF dokument, Velkosť: 188.18 kB

Obchodný register:

Čo treba spraviť.pdf Typ: PDF dokument, Velkosť: 100.09 kB

Navod-na-pracu-s-formularom-a-elektronicke-podanie2022-5.pdf Typ: PDF dokument, Velkosť: 689.48 kB

Živnostenský register:

https://www.minv.sk/?oznamenie-o-zmene-udajov-zapisanych-v-zivnostenskom-registri

Kataster nehnuteľnosti (ako Listina preukazujúca zmenu Vám poslúži kópia nového občianského preukazu - preto túto zmenu budete môcť vykonať až po jeho vydaní):

žiadosť o zmenu údajov - kataster.docx Typ: DOCX dokument, Velkosť: 14.42 kB

Prílohy

Navod-na-pracu-s-formularom-a-elektronicke-podanie2022-5.pdf

Navod-na-pracu-s-formularom-a-elektronicke-podanie2022-5.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 689,48 kB

Čo treba spraviť.pdf

Čo treba spraviť.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 100,09 kB

Adresy.pdf

Adresy.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 188,18 kB

žiadosť o zmenu údajov - kataster.docx

žiadosť o zmenu údajov - kataster.docx
Typ súboru: DOCX dokument, Velkosť: 14,42 kB
Dátum vloženia: 8. 1. 2024 9:42
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 1. 2024 15:05

Občan a samospráva

Pozvánky na podujatia

bajk

kl

Mapový portál obce

Zberný dvor

Zberný dvor

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20
1
21
22 23 24 25 26 27
1
28
1
29 30 31 1 2 3
1
4

Kvalita ovzdušia

 

Aktuálna teplota

18.7.2024 05:07

Aktuálna teplota:

17.2 °C

Vlhkosť:

80.3 %

Rosný bod:

13.8 °C

 

Kontakty

Obecný úrad
Hlavná 454/400
029 47 Oravská Polhora

Telefón: +421/435521 781
Mobilný telefón: +421/915 290 553
E-mail: starosta@oravskapolhora.sk

 

Úradné hodiny

Pondelok 7:00 - 10:30 11:00 - 15:00
Utorok 7:00 - 10:30 11:00 - 15:00
Streda 7:00 - 10:30 11:00 - 17:00
Štvrtok Nestránkový deň
Piatok 7:00 - 10:30 11:00 - 13:00